Hej,

Skoro jesteś na tej stronie, to znaczy, że albo jesteś tu pierwszy raz, albo po prostu nie ogarniasz jeszcze co i jak na blogu. Nie przejmuj się – postaramy się Ci pomóc.

Dwa słowa wstępu

Jedź, BAW SIĘ! to, jak pewnie zdążyłeś/aś się przekonać, blog podróżniczy. Prowadzony jest od lipca 2013 roku, więc jest szansa, że masz dziecko młodsze od niego, a to już jakieś osiągnięcie. Na blogu dominują teksty relacyjne – powolutku staramy się opisywać wszystkie swoje Wyprawy (dominują wyjazdy do Azji i Europy, ale nigdy nic nie wiadomo), naprzemiennie zajmując się tymi starszymi i najnowszymi. Ostatnio jednak jeździmy i piszemy coraz więcej, także trudno powiedzieć na pewno, czym zajmiemy się za miesiąc czy rok. Nasze notki staramy się utrzymywać w luźnym, prześmiewczym klimacie, nacisk kładąc przede wszystkim na przygody i ciekawe sytuacje, które spotkały nas w drodze. Jest sporo przekleństw, dużo alkoholu, trochę szeroko pojętych zakazanych substancji itd. Generalnie staramy się, żeby czytelnik wracał do nas jednocześnie po konkretną porcję wiedzy, dobre story i solidnego banana na ryju.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o nas i o etymologii nazwy bloga, zapraszam tutaj. Dalej z kolei opiszemy – tak jak w tytule – z czym to się wszystko je.

Nawigacja po blogu

Zacznijmy od góry:

Poradnik JeBS! - menu górne

W menu znajdziesz praktycznie cały blogowy fluff, podzielony tak, żeby nie oszaleć szukając czegoś:

  • Relacje z wypraw (1) to linki do konkretnych, pełnych relacji z wyjazdów do krajów, których nazwy figurują przy dacie. Krótsze wyjazdy (zdefiniowane bardzo ogólnie) opisujemy w oddzielnych kategoriach, dotyczących Polski i reszty świata. Cykle, którymi zajmujemy się w danym momencie są wyraźnie oznaczone w ten sposób, więc łatwo można stwierdzić, o czym obecnie piszemy.
  • Kraje (2), podzielone na kontynenty, to linki do stron zbiorczych (oraz tagów, ale konsekwentnie walczymy z tą drugą sytuacją) scalających notki dotyczące danego – a to niespodzianka – kraju. Najczęściej zawierają w sobie wycinek którejś z Wypraw, ale nie jest to regułą – zwłaszcza w przypadku krajów Europejskich. Podobnie jak w przypadku Relacji z Wypraw, w tej kategorii menu również zaznaczamy  w ten sposób, które kraje mamy obecnie na tapecie. Ponadto, ikona gwiazdki () przy danym kraju oznacza, że posiada on pełnowartościową stronę zbiorczą ze zbiorem osobno opracowanych, rozbudowanych informacji praktycznych. Połowa gwiazdki () to z kolei krótka strona zbiorcza dla kraju, czyli spis notek oraz wyłącznie podstawowe informacje o nim.
  • Historia (3) to kategoria traktowana nieco po macoszemu, bo nie zawsze przed wyjazdem mamy czas na głębsze przestudiowanie dziejów danego kraju. Jeśli jednak to robimy, to smażymy z tego notki, które cieszą się zaskakującym powodzeniem.
  • Poradniki (4) to, no cóż, poradniki. Charakteryzują się one przede wszystkim dużą gęstością zawartych w nich informacji praktycznych.
  • Recenzje (5) to najmniejszy dział, bowiem zazwyczaj mamy do opisania ciekawsze tematy niż zalety i wady jakiegoś sprzętu, ale nie wykluczamy, że w przyszłości będzie tu coś więcej.
  • W Informacjach (6) właśnie jesteś. Znajdują się tu rzeczy blogowe, ale niezwiązane stricte z podróżami – instruktaż, który czytasz; nasze krótkie bio, a także zasady współpracy ze świetnym partnerem biznesowym, którym nasz blog jest w naszej wyobraźni.

* * *

Pod menu znajdziesz „ficzerowane” artykuły (możesz przesuwać duże zdjęcie w prawo)  – zazwyczaj wrzucamy tu coś, co uważamy za szczególnie udany tekst, a że większość naszych tekstów wydaje nam się szczególnie udana, to zdjęcia często się zmieniają.

Kolejna belka też może ułatwić Ci życie:

Poradnik JeBS! - belka środkowa

Ostatnie posty z prawej (7) zasadniczo przeniosą Cię na stronę główną (do ostatnich postów), więc są bezużyteczne. Pod strzałką znajdziesz jednak linki do kategorii zawierających wyłącznie nasze filmy lub galerie zdjęć – jeśli nie chcesz (lub nie umiesz) czytać, to to menu jest dla Ciebie stworzone. Obok znajdziesz dynamiczną wyszukiwarkę (8) (“dynamiczna” oznacza, że nie musisz od razu walić w enter – część wyników wyświetli się od razu) oraz szybkie linki do social mediów (9), gdybyś nagle zapragnął/ęła mocniej wyrazić swoje uwielbienie dla bloga. Jeśli chcesz podzielić się jakąś notką podczas jej czytania, odpowiednie przyciski znajdziesz na suwaku po lewej stronie oraz pod nią.

Jeśli w poście pojawi się ramka w tym kolorze, to oznacza, że jej zawartość jest treścią sponsorowaną. Najprościej mówiąc – wzieliśmy za nią hajs. Chcemy być z Tobą fair, więc jasno dajemy znać, że czasem zdarza nam się zarabiać na blogu, ale jednocześnie wyraźnie oznaczamy treści, dzięki którym strona może się rozwijać. Ramek w innych kolorze używamy do innych celów.

Z kolei ramka w tym kolorze to najczęściej wskazanie linków, pod którymi znajdziesz więcej informacji na dany temat. Może zawierać przekierowanie do innego tekstu na blogu, ale także łącza do innych, zaprzyjaźnionych blogów podróżniczych.

Wreszcie, w naszych wpisach pojawiają się także ramki zielone. W nich rzucamy na pożarcie dodatkowe fakty i ciekawostki, które możesz pominąć, jeśli spieszy Ci się z lekturą… Zdecydowanie jednak tego nie polecamy, bo często są to całkiem fajne rzeczy.

* * *

Pod belką mamy już właściwie standard:

  • Po lewej stronie: zbiorcze zestawienie ostatnich postów wraz z paginatorem na dole (jeśli go użyjesz, na następnej stronie zobaczysz taką samą porcję kolejnych wpisów);
  • A po prawej: pasek z możliwością zapisu do zautomatyzowanego newslettera (polecamy), najważniejsze dla nas profile społeczościowe, oraz (na samym dole) – kolejny pasek wyszukiwania – tak, żeby nie trzeba było przewijać na górę.

* * *

Przedostatnia sekcja to Filmy. Ta część naszej blogowej aktywności ostatnio zaczyna mieć coraz większe znaczenie, więc postanowiliśmy zapewnić im własny kąt. Nie wstydź się i kliknij w przycisk ZOBACZ! – przeniesie Cię do listingu wszystkich naszych video, z których niektóre są naprawdę żenujące.

* * *

W stopce strony znajdziesz (ponownie) linki do stron informacyjnych oraz witryn, z którymi w jakiś sposób stale współpracuję. Tu znajdziesz też pole Kontakt, dzięki któremu szybko i z dowolnej części bloga będziesz mógł/mogła wysłać do nas irytującego maila z pytaniami o dowolną podróżniczą (bądź nie) pierdołę. Może Cię zaskoczymy, ale bardzo lubimy odpowiadać na takie rzeczy.


Jeśli więc po lekturze niniejszego tekstu nadal nie czaisz, co i jak – śmiało się odzywaj. A tym czasem zapraszamy do lektury i bubrowania w czeluściach naszego bloga.