Site icon jedź, BAW SIĘ!

Subiektywne TOP 10: atrakcje Wyspy Man

Atrakcje wyspy Man - Lady Isabela - całość

Piękna Lady Isabella

Wyspa Man, pomimo tego, że jest stosunkowo mała, jest wręcz zasłana wszelkiego typu atrakcjami. W swoich poprzednich wpisach dość dokładnie opisałem wszystkie regiony Wyspy wraz z tym, co ciekawego można w nich zobaczyć, ale aby to wszystko „odhaczyć”, będziecie potrzebować co najmniej 3 dni. Dodatkowo postanowiłem więc zaprezentować jeszcze TOP 10 atrakcji Wyspy Man, czyli te z nich, które – według mnie – stanowią żelazne jądro udanej wizyty na miejscu. Przy odrobinie szczęścia i dobrej organizacji, wszystkie wymienione miejsca odwiedzić można w ciągu jednego, intensywnego dnia, rozpoczętego lądowaniem na Wyspie Man wczesnym rankiem. Aby to umożliwić, w zestawieniu zmuszony byłem pominąć kilka ważnych muzeów. Wyszedłem jednak z założenia, że na Wyspę Man nie jeździ się po to, żeby chodzić po zakurzonych wnętrzach.

10. Gleny

Gleny (ja nazywam je zagajnikami) to niewielkie, górskie dolinki, z braku laku traktowane przez mieszkańców Wyspy Man jak parki. Ich ważną cechą jest to, że są utrzymywane w stanie pół-naturalnym – zwalonych drzew się nie usuwa (o ile nie przeszkadzają spacerowiczom), rzek nie reguluje, a roślin nie przesadza. Każdy z 18 manxowskich glenów oferuje mniejsze lub większe atrakcje dodatkowe, takie jak na przykład wodospady (najwyższy znajdziecie w Dhoo Glen), wspaniałe widoki (tu na prowadzenie wysuwa się Ballaglass Glen w pobliżu Maughold) czy urokliwe ruinki.

Więcej o glens na Wyspie Man poczytasz tutaj.

9. Niarbyl

Jeśli zachód słońca, to tylko na Niarbyl – wyśmienitym punkcie widokowym, stworzonym po to, by zakończyć na nim dzień na Wyspie Man. Miejsce oferuje niezmącony niczym widok na morze oraz sporo miejsca na rozstawienie sprzętu fotograficznego. Pamiętajcie tylko, że zazwyczaj nieźle tu wieje.

Widok z Niarbyl wczesnym wieczorem

Tu znajdziesz więcej szczegółów na temat Niarbyl.

8. Maughold

Jeśli mowa o punktach widokowych, to drugim zdecydowanie wartym zobaczenie jest Maughold. Miejscóweczka nieopodal charakterystycznej latarni morskiej (na którą popatrzycie sobie z góry) umożliwia dobre rozejrzenie się po wybrzeżu oraz zorganizowanie zawodów w liczeniu owiec. Sama droga na miejsce też jest niczego sobie.

Więcej o Maughold poczytasz tu.

7. Isle of Man Motor Museum

To jedyne muzeum, które znalazło się w tym subiektywnym zestawieniu, ale mam ku temu swoje powody. Instytucja prowadzona jest przez osoby prywatne, a do tego każe sobie słono płacić za bilety, ale ilość i jakość zgromadzonych w środku eksponatów motoryzacyjnych po prostu powala. Fan samochodów i motocykli może tu równie dobrze spędzić cały dzień, ale wierzę, że Wasze priorytety rozłożycie sobie samodzielnie. Tak czy owak, jeśli cztery kółka to dla Was więcej niż tylko sposób transportu z punktu A do punktu B, to na pewno docenicie Isle of Man Motor Museum.

Tutaj możesz przeczytać coś więcej o Isle of Man Motor Museum.

6. Lady Isabela

Panna Izabela to nie imię jakiejś lokalnej kurtyzany, a jednego z symboli Wyspy Man – ogromnego koła wodnego, które niegdyś służyło jako źródło zasilania dla kopalni położonej w miejscowości Laxey. The Great Laxey Wheel (bo pod taką nazwą elektrownia również jest znana) jest niewątpliwie niestandardowym budynkiem, tym ciekawszym, że cała instalacja wciąż działa, choć głównie na potrzeby turystów. Budynek utrzymywany jest w nienagannym stanie, a z położonego na nim, wąskiego tarasu widokowego można dokładnie obejrzeć sobie okolicę. Nie polecam go jednak cierpiącym na lęk wysokości.

O Lady Isabelli więcej informacji znajdziesz w tym wpisie.

5. Cashtal yn Ard

Na Wyspie Man znajdziemy sporo konstrukcji z czasów neolitycznych, a Zamek na wzgórzu jest chyba najbardziej imponującą z nich. Położony – jak sama nazwa wskazuje – na wzgórzu, ten starożytny grobowiec od dawna nie służy już dawnym celom, ale nadal oferuje niesamowity klimat, rodem z opowieści o druidach, uśpionych mocach i upiorach. Krąg ma obecnie ponad 4000 lat, więc traktujcie go z szacunkiem.

W tej notce nie tylko napisałem więcej o Cashtal yn Ard, ale nawet dorzuciłem krótki film.

4. Langness

Langness to duży półwysep upstrzony ruinami i pomniejszymi atrakcjami, a więc idealnie nadający się na krótki spacer. Najważniejszymi punktami na jego mapie są: Wieża Śledziowa (patrz niżej), XII-wieczna kaplica Św. Michała oraz foremny, ale zamknięty przed zwiedzającymi fort Derby. Na miejscu jest również pole golfowe, ale podczas szybkiej wizyty raczej nie znajdziecie czasu na partyjkę. Tym bardziej, że całe Langness jest wyjątkowo przyjazne fotografom. Jeśli przy okazji lubicie uchwycić na kadrze jakiegoś ptaka, to również będzie okazja – cały półwysep to ważny ptasi rezerwat.

Kliknij tu, jeśli chcesz poczytać więcej o półwyspie Langness.

3. Cape Sound

Przylądek Sound to must-see dla każdego wielbiciela natury. Nie tylko rozciąga się stąd jeden z najlepszych widoków na Wyspie (w tym na położoną nieopodal wysepkę Calf of Man), ale da się tu również spotkać wiele gatunków ptaków oraz… foki. Te ostatnie są na Cape Sound obecne niemal codziennie, niezależnie od sezonu, ale najlepszą porą na ich podglądanie jest poranek, kiedy na miejscu nie ma jeszcze tylu turystów.

Jeśli szukasz większej ilości informacji o przylądku Sound, zajrzyj tutaj.

2. Zamek Peel

Absolutny numer 1 wśród ogólno-manxowskich ruin. Duży, świetnie i malowniczo położony, a do tego otoczony całą masą tras spacerowych, z których jedna pozwoli Wam podziwiać całą budowlę z góry. Jeśli miałbym wybrać JEDNĄ atrakcję, którą trzeba zobaczyć podczas króciutkiego pobytu na Wyspie, to byłby to właśnie zamek Peel. Jako „wypełniacz” czasowy można zawsze jeszcze przejść się uliczkami samej miejscowości albo… skoczyć na tutejszą, wcale rozległą plażę.

Tu znajdziesz więcej na temat zamku Peel.

1. Wieże Wyspy Man

Wspominałem, że ranking jest subiektywny? Wspominałem. No to prezentuję swój subiektywny, manxowski numer 1, czyli tutejsze WIEŻE.

„Prawdziwych” wież na Wyspie Man jest pięć, a każda z nich znajduje się w jej innym rejonie. Ich namierzanie stanowi niezłą zabawę dla kogoś, kto lubi takie rzeczy, a ja osobiście przepadam za podobnymi aktywnościami. Co ciekawe, każda z budowli wygląda nieco inaczej. Przykładowo, Herring Tower jest okrągła w przekroju i smukła, Corrin’s Tower ma kształt trapezoidalny i jest bardzo siermiężna, a Tower of Refugee to właściwie niewielki zameczek, zlokalizowany na trudnodostępnej wysepce w Douglas (czyli „stolicy” Man).

Rajd po tutejszych wieżach to właściwie inna, oddzielna propozycja na spędzenie całego dnia na Wyspie Man, bo dostanie się do większości z nich wymaga poświęcenia dłuższej chwili. Dla mnie to jednak właśnie one stanowiły highlight wyjazdu, co udowadniam w oddzielnym materiale na blogu.

W tym miejscu obejrzysz mój 5-minutowy film na temat wież Wyspy Man.

Podobał Ci się ten wpis? Możesz poczytać inne notki o Wyspie Man lub polubić mój blog na Facebooku, gdzie na bieżąco informuję o nowych wpisach i wrzucam dodatkowe treści.

Exit mobile version