Jordan Pass – jordańska wiza i bilety wstępu w jednym

Jeśli planujecie wyjazd do Jordanii, to – poza biletami na miejsce – pierwsza rzecz, za którą musicie się zakręcić to Jordan Pass. Jest to nic innego, jak dość unikalny w skali światowej voucher, który nie tylko zniesie opłatę wizową, ale także umożliwi Wam „darmowy”, szybki wstęp do 40 atrakcji turystycznych na terenie Jordanii. Dzięki takiemu jednorazowemu wydatkowi możecie więc zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy, a także naprawdę dużo czasu. W tym artykule dokładnie opiszę Wam, jak się w Jordan Pass zaopatrzyć, jak się nią posługiwać oraz jak to wszystko w ogóle bangla.

Jordan Pass w wersji TL:DR

 1. Kup Jordan Pass jeśli jedziesz do Jordanii na minimum 3 noce i wjeżdżasz do kraju przez lotnisko w Ammanie. Nie kupuj, jeśli nie planujesz wizyty w Petrze i/lub wjeżdżasz do Jordanii przez Akabę;
 2. Przepustka krajowa znosi opłatę wizową (ważność: 30 dni od wjazdu) oraz opłaty wstępu do 40 najważniejszych atrakcji na terenie Jordanii, w tym do Petry, na Wadi Rum czy do Dżarasz. Pełen ich katalog znajdziesz tutaj.
 3. Cena Jordan Pass zależy od ilości dni, które chcemy spędzić w Petrze. Podstawowy koszt to 70 JOD (jeden dzień w Petrze) +5 JOD za każdy następny dzień w tym miejscu (do maksymalnie 3). Przepustkę kupujesz tutaj.
 4. Wydrukowaną wersję Jordan Pass pokażesz na granicy oraz w Petrze. W pozostałych miejscach wystarczy pokazać plik JPG z kodem QR.
 5. Wiza uzyskana na podstawie Jordan Pass jest ważna 30 dni, a bilety wstępu – 14 dni. W praktyce to ostatnie jest ważne tylko w przypadku Petry.

Co obejmuje Jordan Pass i czy się opłaca?

Zanim zdecydujecie się na zakup Jordan Pass, sprawdźmy, czy w ogóle jej potrzebujecie. To, czy tak jest, zależy w głównej mierze od atrakcji, które zamierzacie odwiedzić na miejscu oraz od tego, ile macie czasu (ważne: w kraju musicie spędzić minimum 3 noce!). Oczywiście, im dłużej jesteście w Jordanii, tym bardziej zwiększa się opłacalność zakupu krajowej przepustki.

Jordan Pass obejmuje obecnie dwie najważniejsze kwestie, czyli:

 • Opłatę wizową, normalnie wynoszącą 40 JOD (ważna sprawa: jeśli przekraczacie granicę w Akabie, to wizę otrzymacie za darmo – warto o tym pamiętać, jeśli łączycie Jordanię z wyjazdem do Izraela).
 • Wstępy do 40 najważniejszych atrakcji turystycznych Jordanii, w tym także wstęp do Petry, w wersji zależnej od wybranego wariantu Jordan Pass (patrz niżej). Pełen spis atrakcji objętych krajową przepustką znajdziecie tutaj.

Na pytanie o opłacalność najlepiej odpowiedzieć za pomocą prostej tabeli, obrazującej warianty wyjazdu z Jordan Pass oraz bez niej. Posłużmy się przykładami 4 najpopularniejszych jordańskich atrakcji, które można „zaliczyć” w ciągu 5 dni na miejscu:

 

Koszt Jordan Pass:

Koszt bez Jordan Pass:

Wiza

70 JOD

40 JOD (0 JOD w Akabie)

Petra (1 dzień)

50 JOD

Wadi Rum (bez wycieczki)

5 JOD

Al-Karak

2 JOD

Dżarasz

10 JOD

W SUMIE:

70 JOD

107 JOD (67 JOD)

Jordan Pass - Al Karak

Twierdzę w Al Karak odwiedzicie w ramach Jordan Pass

Jak widać, odbywając po Jordanii trasę zupełnie podstawową, obejmującą wyłącznie 4 topowe zabytki, oszczędzamy na wejściu jakieś 30 JOD, a to już naprawdę nielicha kwota. Oszczędność zwiększy się z każdą kolejną odwiedzoną atrakcją, a tych w katalogu Jordan Pass znajdziemy 40, włączając w to takie perełki jak:

 • Cytadelę (2 JOD) i amfiteatr w Ammanie (2 JOD)
 • Zamki Adżlun (3 JOD) i Shobak (1 JOD)
 • Ruiny w Gadarze (3 JOD)

Podsumowując powyższe, można śmiało stwierdzić rzecz następującą:

Jordan Pass NIE opłaca się wyłącznie jeśli nie planujemy w ogóle odwiedzać Petry oraz – ewentualnie – jeśli przekraczamy granicę w Akabie. W każdym innym przypadku można brać ją w ciemno.

Jordan Passa nie musicie kupować w ogóle dla swoich dzieci, o ile nie przekroczyły 12 roku życia (wtedy wchodzą wszędzie za darmola). Pamiętajcie jednak, że młody wiek nie znosi obowiązku posiadania jordańskiej wizy turystycznej.

Czego NIE obejmuje Jordan Pass

Posiadacze Jordan Pass często ulegają iluzji, że WSZYSTKIE ważne atrakcje tego kraju stoją dla nich otworem. Niestety, nie do końca tak jest. Pośród miejscówek NIE uznających krajowej przepustki, a jednocześnie dość ważnych pod kątem turystycznym, znajdują się następujące:

 • Królewskie muzeum samochodowe w Ammanie (3 JOD), podobnie jak tamtejsze muzeum kolejowe (2 JOD) oraz Jordan Museum (5 JOD). Za to pierwsze zdecydowanie warto dopłacić;
 • Miejsce chrztu Chrystusa – tu za wstęp na teren zapłacimy aż 12 JOD, ale na stronie Jordan Pass możecie od razu kupić tańszy bilet, w cenie 8 JOD;
 • Oba ważne kościoły w Madabie (w tym ten ze słynną, mozaikową mapą – po 1 JOD) oraz generalnie większość miejsc związanych z religią katolicką, takie jak góra Nebo czy jaskinia Lota;
 • Wizyta kanionie w Wadi Mujaib (w zależności od wariantu: od 15 do 28 JOD);
 • Wstęp do rezerwatu oryksów w rezerwacie Shaumari (4 JOD);

Za te atrakcje będziecie musieli dopłacić, ale – pomijając może Wadi Mujaib i Miejsce chrztu – nie wykosztujecie się na nie przesadnie, bowiem bilety do tego typu miejsc rzadko są droższe niż 1-3 JOD. Oczywiście, dodatkowo płatne są również wszelkie wycieczki po danych miejscach, takie jak Petra by night, przejażdżka po Wadi Rum czy safari po rezerwacie Shaumari. Tu jesteście zdani na cenniki i Wasze skille w targowaniu się.

Królewskie muzeum samochodowe w Ammanie

Za „samochodowe” widoki będziecie musieli dopłacić

Ile kosztuje Jordan Pass i jak ją kupić?

Cena Jordan Pass zależna jest wyłącznie od jednego czynnika, a konkretnie od tego, ile czasu chcecie spędzić w Petrze. I tak, jeśli w tym starożytnym mieście planujecie siedzieć jeden dzień, to za przepustkę zapłacicie 70 JOD. Każdy dodatkowy dzień na miejscu (do maksymalnie trzech) to dodatkowe 5 JOD do ceny podstawowej. Jeśli nie jesteście pewni, a w Jordanii macie do zagospodarowania nieco więcej czasu, to dla pewności warto wziąć wersję dwudniową, kosztującą 75 JOD.

Jordan Pass możecie kupić tylko w jednym miejscu, a konkretnie na oficjalnej stronie internetowej tej „instytucji”. Formularz zakupowy jest bardzo prosty i wymaga od nas podania wyłącznie podstawowych danych, wybranego wariantu Jordan Pass oraz jego ilości. Do wybranego wariantu system dorzuci jeszcze ok. 2 JOD opłaty transakcyjnej (od zakupu, więc lepiej kupić wszystkie Passy na raz, chyba że chcecie kupić różne warianty), a za wszystko zapłacicie kartą płatniczą.

Jordan Pass, w formie PDF-ów (do wydruku) oraz plików JPG (do zapisania na telefonie), przyjdzie na Waszego maila w ciągu kilku minut od dokonania zakupu i sprawę macie z głowy.

Jak posługiwać się Jordan Pass?

Jordan Pass - przykład

Przykład przepustki przesyłanej na maila

Po zakupie Jordan Pass, na maila dostaniecie po dwa pliki na osobę. Pierwszy z nich, w wersji PDF, dobrze jest wydrukować, a drugi zrzucić na komórkę w wersji offline i ustawić sobie do niego jakiś skrót.

Wydrukowana przepustka przyda Wam się na granicy. Po wyjściu z samolotu (zakładając, że wybraliście ten środek transportu) ustawiacie się w kolejce do stanowiska wizowego i okazujecie tam papier wraz z paszportem. Urzędnik coś tam posprawdza, poklepie, a następnie wstempluje Wam co trzeba do paszportu.

Ta sama kartka przyda się również w Petrze, bo tylko tam Jordan Pass sprawdzana jest dokładniej. Przepustkę trzeba okazać w kasie biletowej i „wymienić” ją na bilet na odpowiednio długi okres.

We wszystkich pozostałych 40 miejscach Jordan Pass sprawdzana jest dość pobieżnie, chociaż bywają wyjątki. Najczęściej wygląda to tak, że po prostu okazujecie przepustkę na telefonie i idziecie zwiedzać. W kilku „ważniejszych” miejscach, jak na przykład Wadi Rum, może zdarzyć się, że zostaniecie poproszeni o wpisanie się do specjalnej książki lub o podanie obywatelstwa – zapewne dla celów statystycznych. Poza tym jednak w 90% przypadków Jordan Pass oszczędzi Wam tych kilku minut stania w kolejce po bilety, a także zaskarbi kilka nieprzychylnych spojrzeń ze strony ludzi, którzy o Jordan Pass dowiedzieli się dopiero po przylocie do Jordanii.

Ważne terminy

Ważna sprawa dla tych, którzy lubią planować z wyprzedzeniem: użytkowanie Jordan Pass obwarowane jest pewnymi terminami, o których warto pamiętać. I tak:

 • Wiza otrzymana w ramach Jordan Pass jest ważna 30 dni od daty wjazdu na teren kraju. Jeśli chcecie ją przedłużyć, to trzeba będzie wyłożyć hajs na normalną wizę;
 • Bilety wstępu są ważne w ciągu 14 dni od daty pierwszego użycia Jordan Pass. Tego raczej nikt nie sprawdza, ale do Petry nie pakowałbym się po 3 tygodniach od przyjazdu, bo tam akurat przepustka sprawdzana jest dokładnie;
 • Wreszcie, Jordan Pass jako taka jest ważna przez 12 miesięcy od daty zakupu, także nie ma sensu kupować jej z BARDZO dużym wyprzedzeniem.

Zainteresował Cię ten wpis? Sprawdź też inne nasze teksty na temat Jordanii albo po prostu zajrzyj do strony zbiorczej Wyprawy z 2019 roku. Zachęcamy Cię również do polubienia naszego bloga na Facebooku – na fanpage‘u często pojawiają się dodatkowe treści.

komentarze 2

 1. Nina 27 kwietnia 2021
  • Brewa 27 kwietnia 2021

Dodaj komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Podobało się? Może zostaniemy w taczu?