Portugalia to kraj dobrze znany turystom i podróżnikom z Polski, a niejedna osoba w naszym kraju twierdzi zapewne, że to jej ulubiony cel zagranicznych wojaży. Nie ma się co dziwić. Portugalia jest nieco tańsza niż wiele innych krajów w Europie zachodniej, w jej granicach znajdziemy całą furę atrakcji turystycznych, a do tego dochodzi bliskość oceanu, (zazwyczaj) świetna pogoda i południowy klimat, którego trudno nie pokochać.

My sami byliśmy w Portugalii dopiero raz, a nasz wyjazd ograniczył się – jak na razie – do jej południowej części. Dlatego w tym miejscu umieszczamy na razie tylko podstawowe informacje o tym kraju, wraz ze spisem notek, które napisaliśmy na jego temat. Zakładamy, że prędzej czy później do Portugalii wrócimy i rozwiniemy tę stronę.

Kliknij tutaj, aby od razu przenieść się do spisu i mapy naszych wpisów o Portugalii. Jeśli preferujesz prostszy spis, możesz też po prostu przenieść się na stronę tagu „Portugalia”.

Portugalia w telegraficznym skrócie:

Rua Augusta
Rua Augusta – główna ulica handlowa Lizbony

Wjazd/wiza do Portugalii: Portugalia należy do Unii Europejskiej, więc wjedziemy do niej bez najmniejszych przeszkód, a bez dodatkowych formalności możemy pozostawać na jej terytorium przez okres 90 dni.
Do Portugalii jest trochę za daleko na bezproblemowy dojazd własnym samochodem, ale tanimi liniami dostaniecie się bez trudu zarówno do Lizbony, jak i do Porto na północy czy Faro na południu. Lot w obie strony można dorwać już za ok. 300 zł, ale standardowa cena za ten kierunek oscyluje w okolicach 600 zł, a w sezonie może dobić nawet do 1000 zł.

Bezpieczeństwo i pieniądze w Portugalii: Portugalia jest krajem tak samo bezpiecznym jak inne kraje Unii, choć warto mieć oczy dookoła głowy w miejscach szczególnie zatłoczonych – kradzieże kieszonkowe są dość powszechne. Innym dość często występującym przestępstwem są włamania do samochodów, więc podróżując własnym transportem warto nie zostawiać w nim wartościowych rzeczy ani ważnych dokumentów. Dość „niestandardowym” niebezpieczeństwem w Portugalii są wysokie fale. Na zachodnim wybrzeżu kraju znajdują się miejscowości, do których przyjeżdża się specjalnie po to, by popatrzeć na wzburzone morze (lub z niego skorzystać, jeśli ktoś dysponuje deską surfingową i odpowiednimi umiejętnościami). Nawet jeśli w wodzie czujecie się… no… jak ryba w wodzie, to miejcie na uwadze fakt, że potężne fale potrafią przewrócić nawet osoby znajdujące się na brzegu morza. Portugalia znajduje się również na obszarze, na którym częstym zjawiskiem są pożary oraz – umiarkowanie częstym – trzęsienia ziemi.
Jeżeli chodzi o kasę, to w Portugalii będziecie posługiwać się walutą euro, a z bankomatami i kantorami nie ma problemów. Te pierwsze znajdują się nawet w mniejszych miejscowościach, choć przy wypłacie gotówki warto zwracać uwagę na kwotę pobieranej prowizji, a także wybierać przelicznik „u źródła” (w Polsce), a nie na miejscu.

Plaże w Lagos
Plaże w Lagos

Atrakcje Portugalii: Portugalia jest krajem bardzo bogatym we wszelkiego typu atrakcje, aczkolwiek gros z nich znajduje się w okolicy wybrzeża – czy to zachodniego, czy południowego. Jeśli macie niewiele czasu, warto wybrać sobie „do zjeżdżenia” obszar północny (linia Lizbona – Porto) bądź południowy (Lizbona – Faro) i skoncentrować się na jednym z nich.
Lizbona jest jednogłośnie uznawana za jedną z najpiękniejszych europejskich stolic, choć nam akurat serca nie skradła. Prawda jest jednak taka, że to doskonałe miejsce na weekendowy wypad i to prawdopodobnie więcej niż raz. Bezpośrednio w jej okolicy znajduje się także słynna Sintra, a z niej jest już rzut beretem na zachodnie wybrzeże kraju… na którym jednak może być dość wietrznie. Centrum kraju na linii z Lizboną – w kierunku Evory – również ostatnio zyskuje na popularności, choć tam najlepiej będą czuli się przede wszystkim Ci, którzy szukają odrobiny spokoju i wytchnienia.
Samo południe Portugalii to zgrupowanie znanych kurortów turystycznych, na czele z Faro, Lagos i paroma innymi miejscówkami znanymi z dość tłocznych, ale przyjemnych plaż. Bardziej aktywni znajdą tam jednak sporo zamków i urokliwych wioseczek, w których można schodzić sobie nogi aż po sam tyłek.
Droga na północ kraju, do pięknego i bardzo popularnego Porto, przebiega między innymi przez Peniche – miasto znane ze spektakularnego wybrzeża; a także przez „linię klasztorną”. W okolicy – poza Fatimą – znajdziecie piękne religijne budowle w Tomarze, Alcobace czy Batal…sze? Warto również wspomnieć o miasteczku Obidos, powszechnie uważanym za jedno z najpiękniejszych w kraju.
Daleko na północy znajdziecie wspomniane już Porto, do którego droga wiedzie przez kilkanaście (albo kilkadziesiąt) mniej lub bardziej sympatycznych miasteczek, ale tu na razie nie będziemy wchodzić w szczegóły, bo po prostu nie jechaliśmy jeszcze tą trasą.
Tak czy owak, w Portugalii wystarczy po prostu trzymać się wybrzeża, a na pewno będziecie bardzo zadowoleni.

O atrakcjach południowej Portugalii, które sami „zaliczyliśmy”, przeczytacie poniżej.

Almendres Cromlech w Portugalii
Tutaj wejdziecie za darmola

Ceny w Portugalii: Portugalia wciąż uważana jest za stosunkowo tani kraj, jeśli weźmiemy pod uwagę ceny w innych krajach europejskich. Faktycznie, pod kątem noclegów czy transportu Portugalia wypada wcale pozytywnie, a na pewno lepiej niż Skandynawia czy choćby Chorwacja. Zdecydowanie najdroższą składową kosztów pobytu na miejscu jest jedzenie. Posiłki w restauracjach trzymają ceny typowo europejskie i wydanie kilkudziesięciu euro na nie-aż-tak obfity obiad nie jest niczym niezwykłym, tym bardziej, że w Portugalii żarełko jest naprawdę dobre. Na szczęście da się tu oszczędzić na tanich (ale całkiem przyzwoitych) noclegach, a także na transporcie – czy to własnym, czy publicznym. Jeżeli chodzi o wstępy do atrakcji, to z tym bywa różnie. Na pewno warto dość dokładnie sprawdzić wcześniej, co chcecie oglądać, bo kupowanie biletów „na pałę” jest średnio opłacalne. W Sintrze można w ten sposób mocno przepłacić za wejściówki, a dość droga Lisbon Card opłaci Wam się tylko w przypadku, w którym skrupulatnie zaplanujecie jej wykorzystanie.

W tym miejscu przeczytacie naszą analizę dotyczącą Lisbon Card – tekst na pewno Wam się przyda, jeśli chcecie spędzić nieco więcej czasu w stolicy Portugalii oraz w jej bezpośrednich okolicach.

Portugalia - nasz samochód
Nasz środek transportu na miejscu

Transport i zwiedzanie Portugalii: tu jak zwykle powtórzymy swoją mantrę: jeśli macie ograniczoną ilość czasu, to Portugalię najlepiej zwiedzać własnym lub wynajętym samochodem. Wprawdzie transport publiczny działa w Portugalii całkiem nieźle, ale – po pierwsze – nie odjedziecie nim wszędzie, a po drugie – dojazdy zajmą Wam znacznie więcej czasu. Wybrzeże Portugalii ma też to do siebie, że dysponuje całkiem pokaźną ilością ukrytych plaż, punktów widokowych i tego typu smaczków, których nie zrekompensuje tani bilet kolejowy. Najprościej mówiąc: jeśli planujecie tylko wizytę w Lizbonie i okolicach, możecie spokojnie zostać przy pociągach (w tym miejscu znajdziecie stronę portugalskich kolei) i autobusach (tutaj możecie kupić bilety na ichni PKS) – dotyczy do nie tylko Sintry, ale także choćby wspomnianej wyżej „linii klasztornej”, do której łatwo dostać się transportem publicznym. Jeżeli natomiast macie ochotę na grubszy trip, koniecznie wynajmijcie samochód, bo jest to impreza stosunkowo tania, a dająca znacznie większe możliwości.

O naszych doświadczeniach z wynajętym w Portugalii samochodem – wraz z pełnym cennikiem i radami praktycznymi – przeczytacie w tym miejscu.

Portugalska cataplana

Noclegi i jedzenie w Portugalii: tu będzie dość krótko. Noclegi w Portugalii dzielą się na dość tanie i przyzwoite oraz dość drogie i bardzo przyzwoite. Już za 20+ euro od osoby da się w tym kraju znaleźć łóżko pod oknem, które nie wychodzi na szambo (chociaż pokój może być maleńki), a podwajając tę kwotę macie do dyspozycji już miejscówki quasi-luksusowe (zwłaszcza, jeśli jesteście w tym kraju poza sezonem). Portugalia ma bardzo porządną bazę noclegową, a jak za zboże zapłacicie w niej tylko za spanie w historycznych centrach najpopularniejszych miasteczek (takich jak choćby Obidos). Jeśli lokalizacja „na świeczniku” nie jest dla Was najważniejsza, to wyjazd do Portugalii nie powinien Was zrujnować…
… no chyba, że lubicie sobie pojeść. Portugalskie restauracje są niestety dość drogie, ale płacicie tu między innymi za dostęp do świeżutkich owoców morza, doskonałych win (i innych napitków wyskokowych) oraz za klimat. To ostatnie dotyczy zwłaszcza dzielnicy Alfama w Lizbonie oraz wspomnianych wcześniej „starówek” w popularnych centrach turystycznych. O konkretach dotyczących portugalskiego żarcia nie będziemy się tu rozpisywać, bo – dość wyjątkowo – napisaliśmy na ten temat oddzielny wpis…

… a znajdziecie go w tym miejscu, tylko ostrzegamy – nie czytajcie go na głodniaka.


Nasze wpisy o Portugalii:

Poniżej znajdziesz wszystkie wpisy o Portugalii, które umieściliśmy na blogu.

Portugalia – galerie zdjęć i filmy:

Portugalia – wpisy ogólne:

Portugalia – mapa wpisów:

Na poniższej mapie znajdziesz wszystkie nasze wpisy, które dotyczą konkretnych rejonów i miejsc na Filipinach. Kliknij na znacznik, aby przenieść się do odpowiedniego wpisu.

Jak na razie wszystkie nasze wpisy o Portugalii powstały po Mini-wyprawie z 2020, podczas której w tym kraju spędziliśmy w sumie około 2 tygodni. Jeśli chcesz poczytać więcej o tym wyjeździe, sprawdź wszystkie posty z tego wyjazdu.