Regulacje dronowe na świecie

Jako, że coraz więcej osób podróżujących korzysta z drona – czy to rekreacyjnie, czy zawodowo – postanowiłem zacząć zbierać w jednym miejscu całą wiedzę, jaką zdobywam podczas researchy na temat latania przed każdym ze swoich wyjazdów. Co więcej, poza odnalezionymi regulacjami – często w języku angielskim lub natywnym dla danego kraju – zamierzam dzielić się na tej stronie także wiedzą i doświadczeniami praktycznymi. Często zdarza się bowiem, że przepisy sobie, a praktyka sobie.

Zanim zaczniesz czytać dalej, zapraszam Cię jeszcze do lektury mojego poradnika pod tytułem Z dronem za granicę, gdzie poruszyłem kilka bardziej ogólnych kwestii związanych z podróżowaniem z dronem. Idę o zakład, że znajdziesz tam sporo przydatnych, potwierdzonych przeze mnie osobiście informacji.

W związku z faktem wspomnianym na początku, znajdziecie tu na razie tylko i wyłącznie regulacje dotyczące krajów, w których sam byłem i w których latałem bądź zamierzałem latać dronem. Być może w przyszłości – celem szybszego uzupełniania bazy – poszerzę je o relacje innych, zaufanych osób. Moim zamysłem jest jednak stworzenie kompleksowej bazy wiedzy, opartej przede wszystkim o realne doświadczenia, dlatego nie sądzę, żebym skończył ten projekt przed śmiercią ze starości. Na razie pomijam także Polskę, jako że regulacje dotyczące pilotażu dronów w naszym kraju są szeroko dostępne w sieci.

Metodologia

Tworząc poniższe podsumowania opierałem się o informacje z kilku stron internetowych, o których wspominam w tym tekście, a także – jak wspomniałem – o swoje własne doświadczenia związane z pilotowaniem dronów w różnych miejscach na świecie.

W każdej sekcji „krajowej” znajdziecie części:

 • W telegraficznym skrócie: tu jednym słowem będę określał, jak restrykcyjne są przepisy w danym kraju. Dla ułatwienia podzieliłem je na 4 kategorie: Bez problemu, Trochę zachodu, Upierdliwe i Niemożliwe. Co do zasady pokrywają się one z kategoriami, o których pisałem tutaj.
 • Wyciąg z najważniejszych przepisów: tu pokrótce opowiadam o najważniejszych regulacjach dotyczących latania dronem w danym kraju. W ich podsumowaniu skupiam się przede wszystkim na niekomercyjnym wykorzystaniu dronów ważących do umownych 5 kg. Takimi maszynami lata bowiem większość osób podróżujących, które niekoniecznie muszą znać na wyrywki miejscowe prawo lotnicze.
 • W praktyce: tu znajdziecie mój komentarz dotyczący tego, jak w praktyce wyglądały moje doświadczenia z lataniem na miejscu. Zaznaczę tu ewentualne różnice pomiędzy stanem prawnym (lub domniemanym stanem prawnym) a faktycznym, jak również przytoczę ewentualne historie związane z pilotowaniem drona w danym kraju.

Dronowe regulacje ogólne

Jeśli nie napisałem inaczej, w każdym z poniżej wspomnianych krajów trzeba DODATKOWO stosować się do ogólnych wytycznych dotyczących pilotowania dronów. Zaliczają się do nich:

 • Latanie tylko w zasięgu wzroku, w dobrych warunkach atmosferycznych
 • Zachowanie odpowiedniej odległości od lotnisk/lądowisk (w Polsce jest to 6 km), zaludnionych miejsc, linii energetycznych, pojedynczych zabudowań, drzew itd.
 • Nie latanie „pod wpływem”
 • Zakaz zrzucania obiektów z drona
 • Zakaz filmowania instalacji wojskowych i generalnie tych mających wpływ na bezpieczeństwo danego państwa

Regulacje dronowe w Europie

Regulacje dronowe w Europie, spisane w kolejności alfabetycznej:

CYPR

Flaga Cypru

Źródło: Wikipedia

Cypr

W telegraficznym skrócie: Trochę zachodu

Wyciąg najważniejszych przepisów: Na Cyprze najważniejszą rzeczą jest rejestracja drona. Jej dokonanie polega na wysłaniu wypełnionego formularza DCA/UAV/01 (znajdziecie go tutaj) na adres mailowy uav@dca.mcw.gov.cy. Znakomita większość dronów rekreacyjnych zalicza się do cypryjskiej kategorii Open (do 3 kg), na którą – poza rejestracją – nie trzeba mieć specjalnych pozwoleń. Operator drona kategorii Open na Cyprze NIE może:

 • Latać nim wyżej niż 50 m nad lądem lub wodą i dalej niż 500 m od siebie
 • Latać w nocy
 • Latać bliżej niż 8 km od lotnisk, 3 km od lądowisk dla helikopterów, 1 km od regionów zamieszkanych i 500 m od innych obiektów, dla których spadający dron może być niebezpieczny (pojazdy, drogi, pojedyncze budynki)
 • Fotografować stanowisk archeologicznych (co ważne, bo jest ich na miejscu sporo) i obiektów użyteczności publicznej, chyba że uzyska zgodę osób zainteresowanych
 • Bezwzględnie fotografować instalacji wojskowych (których jest na Cyprze zatrzęsienie)

Przepisy po obu stronach wyspy (Greckiej i Tureckiej) są jednolite.

W praktyce: O ile limit 500 metrów od operatora jest bardziej niż wystarczający dla większości zdjęć czy filmów, o tyle naprawdę trudno stosować się do wymogu maksymalnej wysokości lotu na poziomie 50 metrów. W niektórych przypadkach – np. zamków po tureckiej stronie – 50 metrów nie wystarcza nawet na dolecenie do połowy wysokości fotografowanej budowli (zakładając start spod niej). Nie do końca wiadomo również, co należy rozumieć przez „stanowisko archeologiczne” i „latanie nad nim”. W przypadku miejsc takich jak Pafos czy Salamina sprawa jest jasna, ale wydaje mi się, że w tę kategorię wpadają miejsca stricte związane z wykopaliskami, a więc już nie zamki czy liczne młodsze niż kilkaset lat budowle obronne. Problemem otwartym jest też odległość, jaką uznaje się na Cyprze za „latanie nad czymś”.

Osobiście nie doświadczyłem absolutnie żadnych problemów podczas lotów nad zamkami Kantara czy Buffavento, a także w okolicach starożytnego Kurionu. Nikt nie zwracał tu na mnie żadnej uwagi, chociaż warto wskazać, że bawiłem na Cyprze poza sezonem. W okolicach mniej turystycznych – takich jak mniej znane ruiny leżące w głębi lądu czy na północnym wybrzeżu – prawdopodobnie nawet nie spotkacie nikogo, kogo w ogóle interesowałby Wasza aktywność.

Ważne: na Cyprze jest NAPRAWDĘ dużo baz wojskowych, więc przed startem porządnie się upewnijcie, że żadna nie wjedzie Wam w kadr. Jest to o tyle newralgiczne, że obiekty lokalnej armii znajdują się m.in. w bezpośredniej bliskości zamku Św. Hilariona na północy czy na przylądku Greco na południu. Jeśli ktoś Was przyuważy, to może już nie być taryfy ulgowej.

CZECHY

Flaga Czech

Źródło: Wikipedia

Czechy

W telegraficznym skrócie: Trochę zachodu

Wyciąg najważniejszych przepisów: W Czechach obowiązują przede wszystkim przepisy „zdroworozsądkowe”, połączone jednak z kilkoma specyficznymi regulacjami, o których warto wiedzieć, by nie napytać sobie problemów. „Klasyczne” rozwiązania to: nakaz lotu w zasięgu wzroku, zakaz (bez zgłaszania) lotu maszynami ważącymi więcej niż 20 kg oraz maksymalna wysokość lotu na poziomie 100 metrów (oraz aż do 1500 metrów zasięgu – przypominam jednak o wymogu kontaktu wzrokowego). Z mniej oczywistych spraw, to Wasza maszyna nie powinna w żadnym momencie zbliżać się do innych ludzi/pojazdów/budynków na mniej niż 100 metrów (trochę ciężkie do zrobienia w niektórych miejscach; podczas procedury startu i lądowania ta odległość może wynosić do 50 m), a także – jeśli waży więcej niż 0,9 kg – powinna być oznaczona niepalną tabliczką zawierającą Wasze dane. Wreszcie, regulacje typowo czeskie to trzy główne zasady, które w praktyce statuują to, czy w ogóle możecie latać:

 • nie wolno bez pozwolenia latać nad drogami czy prywatnymi działkami „mieszkalnymi”
 • zasadniczo nie wolno latać nad miastami, bo zebranie zgód od takiej ilości osób jest w praktyce niewykonalne
 • ABSOLUTNIE nie wolno latać nad kilkoma parkami narodowymi oraz miejscami, gdzie obowiązuje obszarowy zakaz. Wśród tych miejsc znajdziecie m.in. Czeską Szwajcarię czy przepaść Macocha. Odpowiednie zakazy są łatwo zauważalne.

Jeśli chodzi o zakazy ogólne i obszarowe, to w tym miejscu znajdziecie mapę, na której na bieżąco można sprawdzić, gdzie można, a gdzie nie można latać dronem w Czechach. Zwróćcie uwagę, że państwo to umożliwia także loty w granicach stref ochronnych mniejszych lotnisk, o ile dostaniecie telefoniczną zgodę na ich wykonywanie. Z mapą warto skonsultować się przed każdym lotem, żeby uniknąć nieprzyjemności (przykładowo: góra Jested w Liberecu leży tuż na granicy strefy ochronnej miejscowego lotniska).

W praktyce: O ile teoria może wydawać się trochę karkołomna (zwłaszcza w temacie zbierania zgód na lot, nie mówiąc już o robieniu zdjęć/filmów), to latanie bezzałogowcem w Czechach należy raczej do bezstresowych. Pracownicy zamków czy atrakcji turystycznych najczęściej wyrażają bezproblemową zgodę na lot, a do nas należy głównie przypilnowanie, by maszyna w jego trakcie nie znalazła się nad miastem (co formalnie uniemożliwia lot na przykład nad zamkiem w przepięknej miejscowości Loket). W trakcie naszego pobytu w Czechach wynosiłem naszego Mavica Mini jakieś 20 razy, a moimi zmartwieniami były przede wszystkim ptaki i wiatr, który lubił zerwać się znienacka. Unosząca się w powietrzu maszyna budziła nikłe zainteresowanie, przy czym warto zauważyć, że dwa razy startowałem z dziedzińca zamkowego, praktycznie pod nosem ludzi z obsługi. O ile mi wiadomo, zakaz lotu w miejscach, w których jest on wyraźny, jest egzekwowany bardzo konsekwentnie, a kary mogą wynosić nawet 1000 euro. Dotyczy to w szczególności czterech przygranicznych parków narodowych.

ESTONIA

Estonia

Estonia - flaga

Źródło: Wikipedia

W telegraficznym skrócie: Bez problemu

Wyciąg najważniejszych przepisów: Najważniejszą zasadą dotyczącą lotów w Estonii jest limit wysokości lotu do 150 metrów oraz zakaz lotów (bez uzyskania odpowiedniej licencji) w pobliżu lotnisk oraz w przestrzeniach kontrolowanych (obejmujących Tallin, Tartu oraz Aemari). Estońskie ministerstwo lotnictwa wydaje licencje po rozpatrzeniu odpowiedniego wniosku oraz zaksięgowaniu płatności w wysokości 45 euro (więcej informacji – po angielsku – znajdziecie tutaj). Co ciekawe, Estonia jak do tej pory nie wprowadziła odrębnych przepisów dotyczących lotów komercyjnych.

W praktyce: Loty (także z kamerą) są w Estonii bezstresowe i bezproblemowe. Osobiście odrywałem tam drona od ziemi kilkukrotnie (także w okolicach stolicy), w tym raz (do czego przyznam się ze wstydem) tuż obok lotniska na Saaremie, o którego istnieniu dowiedziałem się dopiero po starcie. Maszyna nie przyciągała żadnej niechcianej uwagi, co ważne tym bardziej, że w większości latałem nad obiektami o charakterze muzealnym lub zabytkowym.

LITWA

Litwa

Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia

W telegraficznym skrócie: Bez problemu

Wyciąg najważniejszych przepisów: Litwa mocno popracowała nad przepisami dotyczącymi dronowania. Limit górny lotu to 120 metrów, a horyzontalny – 1000 m, przy czym maszyna nadal musi pozostawać w zasięgu wzroku operatora. Latający dronem powinien być ubezpieczony od szkód na osobach trzecich, a ponadto podczas lotu utrzymywać bezpieczną odległość 50 m od osób, budynków i pojazdów. Litewskie ministerstwo lotnictwa udostępnia również mapę stref, w których loty są zabronione – znajdziecie ją tutaj. Warto zwrócić uwagę, że wśród takich stref znajduje się cały pas przygraniczny z Rosją oraz okręgiem kaliningradzkim. Jak na razie, Litwa nie różnicuje dronowych lotów komercyjnych i rekreacyjnych, więc te pierwsze nie są objęte szczególnymi regulacjami.

W praktyce: Na Litwie latałem dużo i często (w tym nad Mierzeją Kurońską i nad Muzeum Zimnej Wojny pod Płotelami), chociaż każdorazowo sprawdzałem mapę stref niedozwolonych. W Elektrenach, pomimo startu w obecności patrolujących obszar policjantów, nie zostałem zaszczycony nawet jednym spojrzeniem. Zalecam ostrożność na Mierzei Kurońskiej, jako że jej część należy do Rosji; a także w okolicach Kowna, jako że pod miastem są aż trzy poligony wojskowe.

ŁOTWA

Łotwa

Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia

W telegraficznym skrócie: Bez problemu

Wyciąg najważniejszych przepisów: Na Łotwie jest kilka „ciekawych” uregulowań dotyczących latania dronami, jednak żadne z nich nie jest specjalne upierdliwe. Z tych zwyklejszych: maksymalna wysokość lotu wynosi 120 metrów, a bezpieczny dystans od obiektów – 50 metrów. Warto zwrócić uwagę na większy niż zazwyczaj, wymagany dystans od lotnisk, bowiem wynosi on aż 10 km. W teorii w tym kraju nie wolno także latać BEZPOŚREDNIO nad budynkami, drogami, cmentarzami czy liniami energetycznymi – należy zachować od nich dystans 200 m. Jeśli chodzi o bardziej wydumane wymagania, to pilot drona na Łotwie musi mieć minimum 18 lat i nosić kamizelkę, która wskazuje go jako kontrolującego maszynę. Sam dron powinien mieć tabliczkę identyfikacyjną (z danymi właściciela, włączając w to numer telefonu) oraz… nie mieć metalowych śmigieł. Wreszcie, latając nad Łotwą upewnijcie się, że Wasz dron po rozłączeniu się z aparaturą samodzielnie wyląduje. Pod linkiem nofly.lv znajdowała się jeszcze niedawno mapka stref, w których nie wolno na Łotwie latać, ale w dniu publikacji tego tekstu była ona nieaktywna. Tak jak jej sąsiedzi, Łotwa nie różnicuje lotów dronami na komercyjne i rekreacyjne.

W praktyce: Łotwa jest krajem jak najbardziej przyjaznym dronom, podobnie zresztą jak Litwa i Estonia. Z jej terenu podrywałem maszynę kilkukrotnie (zwłaszcza w Siguldzie i jej bezpośrednich okolicach), nigdy nie spotykając się z żadnymi problemami czy to ze strony osób prywatnych, czy to przedstawicieli stróżów prawa lub ochroniarzy obiektów, nad którymi latałem.

MOŁDAWIA (I NADDNIESTRZE)

Mołdawia (i Naddniestrze)

Flaga Mołdawii

Źródło: Wikipedia

W telegraficznym skrócie: Bez problemu/Upierdliwe

Wyciąg najważniejszych przepisów: Zgodnie z informacjami z sieci, w tym momencie w Mołdawii nie ma żadnych regulacji zakazujących rekreacyjnego użytku dronów. Na użytek komercyjny trzeba zdobyć odpowiednie zezwolenie. Ogólnie zaleca się stosowanie zdroworozsądkowych zasad dotyczących pilotowania dronów, o których pisałem wyżej. Jeśli chodzi o Naddniestrze, to nie natknąłem się na przepisy szczegółowe.

Flaga Naddniestrza

Źródło: FlagiPanstw.eu

W praktyce: W Mołdawii polatacie bezproblemowo. Wiele regionów kraju jest słabo zaludnionych, więc jeśli chcecie pocykać sobie trochę zielonych krajobrazów, to jesteście w domu. Bez żadnych trudności wzniesiecie maszynę także w okolicach atrakcji turystycznych, takich jak choćby winnica Cricova czy Stary Orgiejów. Pamiętajcie jednak, żeby w razie czego zapytać o zgodę osoby zainteresowane i zachować odpowiednią odległość od filmowanych obiektów.

Ważne: w żadnym wypadku nie polecam latania w Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej, będącej nieformalnie pod kontrolą Rosji. Klimat panujący w tym quasi-kraju nie sprzyja używaniu kamer w ogóle, więc – prawdopodobnie – można się wpakować w kłopoty.

NIEMCY

Flaga Niemiec

Źródło: Wikipedia

Niemcy

W telegraficznym skrócie: Trochę zachodu

Wyciąg najważniejszych przepisów: Niemcy jak to Niemcy – regulują wszystko i wszystkich. Niemniej, tak naprawdę obowiązuje jedna, główna zasada: wszystkie drony o wadze pomiędzy 0.25 a 2 kg muszą być opatrzone NIEPALNĄ (polecam aluminium – nie przeszkadza kompasowi pokładowemu) tabliczką znamionową z danymi właściciela: imieniem, nazwiskiem i adresem. Operatorzy dronów o wadze powyżej 2 kg powinni móc wylegitymować się odpowiednim certyfikatem, którego zdobycie – przy amatorskim lataniu – jest raczej mało realne. Poza tym drony nie mogą w Niemczech latać wyżej niż 100 metrów i bliżej niż 100 m od kilku typów zabudowań, w tym więzień, szpitali, dróg federalnych (w tym wodnych i kolejowych), kompleksów wojskowych i przemysłowych czy tym podobnych obiektów. Ciekawostką jest limit odległości lotu od lotnisk, który w Niemczech wynosi zaledwie 1,5 kilometra. UWAGA: w krajach związkowych Brema oraz Nadrenia Północna-Westfalia obowiązują przepisy szczególne. W Bremie nie polatamy w ogóle, o ile nie mamy odpowiedniego zezwolenia, a regulacje w Nadrenii Północnej zawierają między innymi obostrzenia dotyczące korzystania z… gogli. Tych możemy generalnie używać tylko, jeśli nasza maszyna (ważąca więcej niż 250 g) jest obserwowana przez inną osobą, która może zwrócić naszą uwagę na ewentualne niebezpieczeństwa.

W praktyce: w Niemczech lepiej zawsze pytać – zwłaszcza w przypadku atrakcji turystycznych (przyciągających większe ilości ludzi). Nad terenami słabiej zaludnionymi polatamy bez problemu i – co ważne – także w nocy, bo krajowe przepisy nie zakazują tego typu aktywności. Weźmy też pod uwagę dbałość Niemców o prywatność. Większy dron nad czyjąś działką na 90% przyciągnie uwagę właściciela.

NORWEGIA

Flaga Norwegii

Źródło: Wikipedia

Norwegia

W telegraficznym skrócie: Bez problemu

Wyciąg najważniejszych przepisów: To może być zaskoczenie, ale Norwegowie generalnie nie mają problemów z dronami – zresztą nad krajem widać ich całkiem sporo. Oficjalna, maksymalna wysokość lotu dronem w Norwegii to 120 metrów nad lądem lub wodą (co bywa zwodnicze w okolicy fiordów), a odległość od szeroko pojętych przeszkód – 150 metrów. Norwegowie zakazują również lotów „w pobliżu” instalacji wojskowych, ambasad czy więzień – no chyba, że mamy na to zgodę osoby uprawnionej. Ostatnią ważną rzeczą jest to, że nasz dron latający nad Norwegią powinien być wyposażony w system RTH. Czytaj – w razie utraty przez nas kontroli, maszyna powinna samodzielnie wrócić do punktu startowego lub bezpiecznie wylądować.

W praktyce: latanie bezzałogowcami nad Norwegią jest miłe i przyjemne. O ile po chamie nie naruszamy czyjejś prywatności, to podobna aktywność spotyka się raczej ze zrozumieniem i zaciekawieniem. Norwegowie są również narodem bardzo uczynnym i – w razie problemów z maszyną – istnieje niemal 100% szansa, że ktoś zaoferuje nam pomoc (sam miałem taki przypadek w Bergen, dosłownie kilkanaście dni po tym, jak kupiłem Mavica). UWAGA: w niektórych miejscach w tym kraju natkniemy się na duże i czytelne zakazy dronowania, podyktowane zazwyczaj względami bezpieczeństwa. Jeśli nasza maszyna mogłaby spowodować odwrócenie czyjejś uwagi, a w rezultacie wypadek, to w takim miejscu najprawdopodobniej nie pośmigamy. Tak jest na przykład na całej trasie wejściowej na Kjerag. Z drugiej strony, nad słynnym Preikestolen możemy latać bez problemu, a jest nawet ryzyko, że będziemy musieli poczekać na swoją kolej (ja byłem zmuszony puścić przed sobą dwa inne Mavici).

PORTUGALIA

Flaga Portugalii

Źródło: Wikipedia

Portugalia

W telegraficznym skrócie: Upierdliwe

Wyciąg najważniejszych przepisów: wydawać by się mogło, że LEGALNE latanie (i filmowanie/robienie zdjęć) dronem w Portugalii to prosta sprawa. Generalne zasady są zbliżone do ogólnych standardów: nie wolno latać do 5 km od dużych lotnisk, nad ambasadami, więzieniami, bazami wojskowymi, zgromadzeniami ludzkimi (od 12 osób) etc., a maksymalna wysokość lotu wynosi 120 metrów (UWAGA: dla dronów ważących mniej niż 250 g: tylko 30 m – Mavica Mini warto dociążyć). Dodatkowo, wkrótce wymagane będzie ubezpieczenie maszyny ważącej więcej niż 900 gr, ale to też żaden problem. Wreszcie, Portugalia dysponuje oficjalną mapą stref objętych zakazem (lub ograniczeniami) latania, którą znajdziecie pod tym linkiem. Ograniczeniami objęte są przed wszystkim duże miasta, parki narodowe (jak ten na wyspie Berelengas), ale także – co ciekawe – całe wybrzeże kraju na południe od Lizbony. Rzecz jasna nie latamy w nocy i poza zasięgiem wzroku.

To tyle, jeśli chodzi o samo LATANIE. Schody zaczynają się jeśli chcemy także filmować i robić zdjęcia, bo wtedy do gry wchodzą… Portugalskie siły powietrzne albo morskie (w odniesieniu do lotów nad morzem i przy wybrzeżu). Aby legalnie utrwalać portugalskie krajobrazy z powietrza, musimy zarejestrować drona w ich bazie danych oraz zgłosić wszystkie loty.

Rejestracja drona w systemie e-AAN

Oto, jak wygląda taki proces rejestracyjny: należy wejść na tę stronę: e-AAN i założyć na niej konto (zrobicie to tylko na normalnym komputerze – nie znam powodu takiego rozwiązania). Podczas zakładania konta podajecie wszystkie dane i ostatecznie na maila dostajecie dokument, który trzeba podpisać i odesłać. Tu pojawia się największy problem, bowiem – o ile nie dysponujecie certyfikowanym podpisem elektronicznym (ja na szczęście dysponowałem) – podpisany świstek musicie zwrócić tradycyjną pocztą (sic!). Jak łatwo się domyślić, cała procedura może zabrać sporo czasu, więc ewentualne dronowe eskapady w Portugalii warto planować z większym wyprzedzeniem.

To jednak nie wszystko. Kiedy już Wasze konto zostanie uwierzytelnione, musicie zgłosić w systemie wszystkie loty, podczas których zamierzacie robić zdjęcia lub filmować. Najpierw dodajecie dane pilota (pomijacie przy tym portugalski numer ubezpieczenia), następnie maszynę (wraz z marką, numerem seryjnym itd.), a potem zaczyna się zabawa w zgłaszanie lokalizacji. Całość procedury jest dość mocno upierdliwa i praktycznie niemożliwa do przejścia bez szybkiego dostępu do administracyjnej mapy Portugalii. Określenie punktu startu zaczynacie od wskazania regionu, a dopiero potem możecie (a nawet musicie) wybrać na mapce dokładny punkt, w którym zamierzacie latać. Poza tym w zgłoszeniu trzeba napisać jeszcze coś o celu lotu, o tym, do kogo trafią nagrania (ja wpisywałem private entity/blog) i określić czas. W tym ostatnim przypadku jest akurat lekko, bo wskazujecie tylko odpowiedni zakres dat oraz to, czy lot ma być wykonywany w dzień czy w nocy. W przypadku 10-12-dniowego wyjazdu, przed komputerem spędzicie jakieś 1-1,5 godziny, przy czym od razu ostrzegam, że raz wysłanego formularza nie można edytować (czytaj: w razie pomyłki trzeba go wypełnić od nowa).

Plusem jest to, że zgłoszenia są rozpatrywane dość szybko (priorytet mają te loty, które mają się odbyć najwcześniej) i – jeśli we wniosku nie ma braków formalnych – pozytywnie. Dość powiedzieć, że na 7 przesłanych przeze mnie formularzy wszystkie ostatecznie otrzymały zgodę, wyrażoną przez przesłanie na maila specjalnego pisma (tutaj możecie zobaczyć przykład). To pismo powinniście mieć pod ręką w razie ewentualnej kontroli.

W praktyce: w Portugalii latałem przede wszystkim w zgłoszonych wcześniej miejscach, ale raz czy dwa także poza nimi (choć w dość bliskiej okolicy, żeby potem móc zrzucić ewentualną winę na niezrozumienie przepisów, lol). Co ważne, zgłosiłem chęć latania w kilku miejscach, gdzie obowiązywał ogólny zakaz (np. na wyspie Berelenga Grande) i zgodę dostałem (w tym konkretnym przypadku z niej nie skorzystałem, bo na wyspie wiało jak skurwysyn). Niemniej, raz kazano mi lądować pomimo posiadania odpowiedniej zgody, bowiem niektóre zakazy najwyraźniej obowiązują niezależnie. Feralnym miejscem był dziedziniec pałacu Pena w Sintrze, ale i tu zapewne uszłoby mi to płazem, gdybym nie startował spod samej budowli. Biorąc pod uwagę, że poza Sintrą nie miałem praktycznie żadnych problemów ze startem i lotem, mogę śmiało napisać, że w Portugali można śmigać bez spiny, przy czym dla świętego spokoju warto przejść opisaną wyżej procedurę. W razie czego będziecie mieli przynajmniej podkładkę udowadniającą, że naprawdę zrobiliście wszystko, by latać i fotografować/filmować legalnie, a to już coś. Nie są mi znane prawne konsekwencje filmowania z powietrza bez zgody ze strony AAN, ale to wciąż wojsko, więc w ekstremalnych przypadkach może się to zapewne skończyć bardzo nieciekawie.

RUMUNIA

Flaga Rumunii

Źródło: Wikipedia

Rumunia

W telegraficznym skrócie: Upierdliwe

Wyciąg najważniejszych przepisów: Zgodnie z rumuńskimi przepisami, każdy dron ważący powyżej 500 gram (co oznacza między innymi Mavica) powinien być zarejestrowany (lub walidowany na podstawie papierów krajowych) w rumuńskim odpowiedniku urzędu lotnictwa cywilnego (Authoritata Aeronautica Civila Romana – AACR). Pomijając trudności w znalezieniu odpowiedniego formularza na stronie internetowej instytucji, taka rejestracja KOSZTUJE i to niemało, bo 90 Euro + VAT. Dodatkowo, KAŻDY lot zarejestrowanym dronem powinien być dodatkowo zgłoszony (z dokładnym czasem i lokalizacją) do ministerstwa obrony. Jakby tego było mało, pozwolenie na filmowanie trzeba z kolei uzyskać od rumuńskiego ministerstwa obrony narodowej. Ergo, aby latać legalnie jakimkolwiek większym dronem (nie wspominam tu nawet o maszynach ważących więcej niż 15 kg), musimy się nieźle nagimnastykować. Zakładając, że zdobędziemy wszystkie pozwolenia (w tym także pozwolenie obsługi danego obiektu na jego sfilmowanie z góry), jesteśmy dodatkowo ograniczeni do maksymalnej odległości 300 m od operatora, plus nie wolno nam latać nad miastami i dużymi zgromadzeniami. Na loty nad Deltą Dunaju potrzebujemy oddzielnego pozwolenia. Na szczęście, maszyny takie jak DJI Spark, DJI Mavic Air czy Zerotech DOBBY, ważące mniej niż 500 gr, nie wymagają żadnego z powyższych pozwoleń i możemy latać nimi nad tym krajem bez ograniczeń, pomijając wspominany limit 300 metrów oraz to, że maszynę musimy mieć stale w zasięgu wzroku. UWAGA: na lot z włączoną kamerą NADAL potrzebujemy zgody ministerstwa obrony narodowej.

W praktyce: Ilość pozwoleń wymaganych na lot dronem (z kamerą) nad Rumunią, w praktyce niemal uniemożliwia legalne latanie na użytek własny, o ile nie mamy ultra-przenośnej maszyny. Sam specjalnie na okazję wizyty w tym kraju zakupiłem mikro-drona, którego jednak – z uwagi na problemy techniczne – nie wziąłem na miejsce.

Nie zmienia to jednak faktu, że dronów – i to ważących więcej niż 500 gram – zobaczymy nad rumuńskimi atrakcjami całkiem sporo. Sam widziałem Mavici latające między innymi nad Wesołym Cmentarzem w Sapancie (gdzie było dodatkowo mnóstwo ludzi), nad cytadelą w Rupei czy nad słynnym zamkiem w Hunedoarze. W każdym z tym przypadku maszyny pilotowane były przez młodych ludzi, którzy zapewne nie zadali sobie trudu sprawdzenia przepisów lokalnych, a dodatkowo – na tyle, na ile widziałem – nie doświadczyli z tego tytułu żadnych nieprzyjemności. Wygląda więc na to, że rumuńskie przepisy są nie tylko skomplikowane, ale także raczej rzadko egzekwowane. Oczywiście nie namawiam do latania nad Rumunią większymi maszynami, ale jeśli bardzo Wam zależy, to nie sądzę, żebyście mieli jakieś ogromne problemy. Zaryzykuję stwierdzenie, że miejscowi stróżowie prawa mogą mieć mniejsze pojęcia o przepisach dotyczących dronów niż łamiący je operatorzy. Najprościej mówiąc: latanie (i filmowanie czy robienie zdjęć z powietrza) jest w Rumunii jak najbardziej możliwe, ale obarczone pewną dozą ryzyka, niekoniecznie wartego podjęcia. Jeśli już, to zalecam raczej wcięcie ze sobą maszyny ważącej do 500 gram – w razie czego możecie po prostu skasować zrobione zdjęcia lub filmy.

UKRAINA

Flaga Ukrainy

Źródło: Wikipedia

Ukraina

W telegraficznym skrócie: Upierdliwe

Wyciąg najważniejszych przepisów: Ukraińcy niby mają trochę wyjebane i zezwalają na loty bez rejestracji wszystkim maszynom, których waga nie przekracza… 20 kg. Jednak, co bardzo ważne, WSZYSTKIE loty maszyn wyposażonych w kamery wymagają zgody Departamentu Powietrznego, a dodatkowo powinny być koordynowane z… kwaterą główną tutejszych sił zbrojnych. W praktyce więc, jeżeli bardzo nam nie zależy, nad Ukrainą nie polatamy legalnie z czymkolwiek, co choćby przypomina kamerę. Najprościej mówiąc – latać niby można, ale tylko rekreacyjnie i bez fotografowania.

W praktyce: na Ukrainie jak na razie latałem tylko nad Czarnobylem i faktycznie byłem zmuszony otrzymać na to zezwolenie nie tylko od odpowiedniego ministerstwa, ale także od zarządu Zony. W tym konkretnym wypadku można spróbować – podobnie jak ja – załatwić zezwolenie za pośrednictwem firmy, która Was do Czarnobyla zawozi. Procedura nie daje 100%-owej gwarancji na sukces, ale na szczęście jest bezkosztowa. Nad resztą kraju na pewno bym nie latał, chyba że byłbym w rejonach słabo zaludnionych. Za złamanie prawa lotniczego, stosowanego odpowiednio do operatorów dronów, obowiązują sankcje karne.

WYSPA MAN

Flaga Wyspy Man

Źródło: Wikipedia

Wyspa Man

W telegraficznym skrócie: Bez problemu

Wyciąg najważniejszych przepisów: Przede wszystkim, oficjalna strona rządowa Wyspy Man – formalnie dependencji korony brytyjskiej – podaje bardzo konkretne informacje odnośnie użytkowania dronów na jej obszarze. Znajdziecie je tutaj. Niespodzianek nie ma. Lot dronami (z kamerą) dozwolony jest bez większych obostrzeń, a powinien odbywać się na maksymalnej wysokości ok. 120 metrów (400 stóp) i nie bliżej niż 50 metrów od „przeszkód” i 150 m od obszarów o dużej gęstości zaludnienia czy dużych zgromadzeń. Jeśli chodzi o lotnisko w Castletown, to tutejsza No Fly Zone obejmuje 3 km. Na Wyspie są wprawdzie dwa inne lotniska (w Andreas i Jurby), ale loty z nich odbywają się wyłącznie incydentalnie. Poza tym wspomniana wcześniej strona prosi przede wszystkim o zachowanie zdrowego rozsądku podczas lotu.

W praktyce: Wyspa Man to raj dla droniarzy. Nawet jeśli formalnie nie wolno latać w pobliżu Castletown (sam nieświadomie złamałem ten zakaz), to nad resztą Wyspy polatacie bez problemów, a do tego zrobicie furę świetnych zdjęć. Weźcie tylko uwagę, żeby natychmiast opuścić drona, jeśli poprosi Was o to właściciel działki, którą sfilmowaliście/sfotografowaliście. Tutejsze regulacje bardzo mocno akcentują prawo do prywatności – prywatność to jedna z tych rzeczy, dla której Mieszkańcy Wyspy Man mieszkają tam, gdzie mieszkają. Wreszcie, jeśli nie wiecie, czy wolno Wam latać nad jakimś zabytkiem, to po prostu zapytajcie na miejscu. Nie sądzę, żebyście mieli jakiekolwiek problemy.

WYSPY OWCZE

Flaga Wysp Owczych

Źródło: Wikipedia

Wyspy Owcze

W telegraficznym skrócie: Bez problemu

Wyciąg najważniejszych przepisów: pomimo tego, że Wyspy Owcze stanowią terytorium zależne Danii, to przepisy dronowe na nich obowiązujące są bardziej liberalne niż te na kontynencie. Uczulam więc na to, by nie zakładać, że jeśli coś można robić na Farojach, to w Danii też. Główna różnica pomiędzy tymi obszarami jest taka, że na Wyspach Owczych bezzałogowców nie musimy rejestrować. Poza tym, jeśli chcemy pośmigać dronem nad Owcami, musimy spełniać następujące warunki:

 • Latamy tak, by pozostawać minimum 150 metrów od osiedli i głównych dróg (łączących wioski i miasta)
 • Nie latamy w pobliżu lotniska na Vagar (do 5 km od niego – UWAGA: ten obszar obejmuje kilka naprawdę scenicznych miejscówek)
 • Nie latamy nad większymi zgromadzeniami ludzkimi (włączając kempingi i zgrupowania domów)
 • Nie latamy wyżej niż 100 metrów
 • Latamy w dzień i przy dobrej pogodzie, tak by maszyna pozostawała w zasięgu naszego wzroku
 • Latamy tak, by nie przeszkadzać zwierzętom (patrz: W praktyce)

Ponadto, do tego wszystkiego musimy naszego drona ubezpieczyć. To ostatnie jest o tyle ważne, że ewentualna kontrola na miejscu zacznie się prawdopodobnie właśnie od tego punktu. W przypadku złamania któregoś z zakazów, operatorowi maszyny grozi kara do wysokości 5000 DKK (circa 2500 PLN). Warto więc szarpnąć się na to nieszczęsne ubezpieczenie, zwłaszcza że jego najtańszy wariant nie będzie droższy niż 150 zł (ja nabyłem ubezpieczenie w Finansowej Chacie). Ponadto, na stronie duńskiej Agencji transportu i budownictwa istnieje cała sekcja dotycząca latania dronami nad Wyspami Owczymi, jednak nie została ona przetłumaczona na język angielski, a tłumacz Google nieco się na niej wykłada. Z tego, co się zorientowałem, zawiera ona jednak głównie informacje o obostrzeniach dotyczących pilotowania maszyn ważących więcej niż 25 kg.

W praktyce: Na Wyspach Owczych polatamy na spokojnie i legalnie wszędzie tam, gdzie rozłożenie  maszyny jest warte zachodu (czyli… właściwie na całym archipelagu). Zważywszy na znikomą szansę spotkania lokalnej policji, główne problemy występujące przy przelotach mają raczej charakter „naturalny”. Przede wszystkim – na Owcach często pada i piździ jak cholera. Przed każdym lotem warto upewnić się, że kiedy ewentualny deszcz lunie, Wasz dron będzie już bezpiecznie z powrotem na ziemi.

Drugą, równie ważną sprawą, jest upewnienie się, czy maszyna nie będzie przeszkadzać okolicznym zwierzakom. Straszenie owiec jest na Farojach zabronione, więc nie startujcie w pobliżu dużych skupisk tych zwierząt. O ile jednak owca po prostu zwieje, o tyle niektóre gatunki ptaków mogą zachowywać się już znacznie agresywniej. Na Wyspach Owczych występują m.in. rybitwy popielate (które dały mi się we znaki na Svalbardzie – a tam nawet nie miałem ze sobą drona) oraz ostrygojady zwyczajne. Oba gatunki są znane z agresywnej obrony obszarów lęgowych, ale to ten drugi dwukrotnie sprawił, że musiałem lądować w trybie przyspieszonym. Cholerne ptaszyska się nie certoliły i próbowały bezpardonowo strącić mojego Mavica z powietrza, piszcząc przy tym jak potępione. Z drugiej strony, tutejsze mewy zupełnie nic nie robiły sobie z obecności maszyny. Przygotowując się do lotu, zwróćcie więc uwagę przede wszystkim na czynniki naturalne oraz na odległość od lotniska na Vagar. Port lotniczy znajduje się w bezpośredniej bliskości m.in. scenicznego jeziora Leitisvatn.

Regulacje dronowe w Afryce

Regulacje dronowe w Afryce, spisane w kolejności alfabetycznej:

MAROKO

Flaga Maroka

Źródło: Wikipedia

Maroko

W telegraficznym skrócie: Niemożliwe

Wyciąg najważniejszych przepisów: W chwili obecnej wwiezienie rekreacyjnego drona do Maroka jest zakazane. Najprawdopodobniej jest to spowodowane trwającym w tym kraju, nieustającym konfliktem zbrojnym o Saharę Zachodnią i – w efekcie – obawami marokańskiego rządu przed nieautoryzowanym filmowaniem odciętego regionu. Swoje być może robi tu również niechęć niektórych Muzułmanów do bycia obecnymi na zdjęciach robionych przez białych. O zgodę na użytkowanie drona na miejscu mogą wystąpić operatorzy komercyjni, ale jest to podobno długi i czasochłonny proces.

W praktyce: nie myślcie nawet o tym, żeby drona do Maroka przeszmuglować. Brak jego zgłoszenia w deklaracji celnej skończy się jego konfiskatą bez możliwości odzyskania. Jeśli go zgłosimy, sprzęt przechowają dla nas na granicy i oddadzą podczas opuszczania kraju – wiąże się to jednak z opłatą (zgodnie z nielicznymi informacjami: pierwsze 3 dni są za darmo, a za dłuższe przechowanie zapłacimy 4% zadeklarowanej zawartości urządzenia). Zaznaczę też, że jeśli wjeżdżacie do tego kraju mając ze sobą trochę sprzętu fotograficznego, to celnicy na pewno zapytają Was, czy przypadkiem nie macie ze sobą drona, a w razie powzięcia wątpliwości – zapewne także sprawdzą. Kłamstwo w tym przypadku może skończyć się nawet natychmiastową deportacją.

Regulacje dronowe w Azji

Regulacje dronowe w Azji, spisane w kolejności alfabetycznej:

JORDANIA

Flaga: Jordania

Źródło: Wikipedia

Jordania

W telegraficznym skrócie: Niemożliwe

Wyciąg najważniejszych przepisów: W TEORII latanie dronem w Jordanii jest jak najbardziej możliwe i legalne. Większość stron internetowych zajmujących się tematem podaje, że wymagane jest zgłoszenie do Civil Aviation Regulatory Commission (na 10 dni przed planowanym lotem), a po uzyskaniu zezwolenia obowiązuje kilka dodatkowych zasad: dronem polatacie w promieniu 500 m (i do wysokości 120 metrów) od oznaczonego we wniosku punktu startu, a jego pilot powinien mieć przynajmniej 21 lat oraz… odpowiednie doświadczenie, cokolwiek to znaczy. Dodatkowo operator musi być ubezpieczony od szkód na osobach trzecich. Niemniej…

W praktyce: problem polega na tym, że teoria swoje, a praktyka swoje. Po pierwsze, pomimo tego, że formularz rejestracyjny dostępny jest tutaj, to nie bardzo wiadomo, do kogo go wysłać (ja wysłałem na kilka adresów i od żadnego nie uzyskałem odpowiedzi). Ponadto, już sam formularz jest dość problematyczny: wymaga nie tylko podania konkretnych dat i miejsc, w których chcecie latać, ale również przedstawienia dowodu na to, że latać faktycznie potraficie. Rozsądek podpowiada, że samo doświadczenie w lotach rekreacyjnych raczej tu nie wystarczy i wypadałoby mieć jakąś oficjalną podkładkę. Ale idźmy dalej. Zakładając nawet, że położycie lachę na formularz i postanowicie latać w Jordanii na nielegalu, natkniecie się na kolejny problem. Wiele osób mieszkających/pracujących w Jordanii (informacje z serwisu TripAdvisor i for Lonely Planet) twierdzi, że samo wwiezienie sprzętu do tego kraju jest karkołomnym wyczynem, bowiem maszyna może zostać skonfiskowana na lotnisku, najczęściej na podstawie braku akceptacji na loty ze strony CARC (ważna uwaga: Jordańczycy prześwietlają bagaże przylatujących pasażerów). Tym samym natykamy się na błędne koło proceduralne, które przerwać mogą tylko operatorzy skłonni zaryzykować utratę drona. O ile się zorientowałem, jakimś wyjściem jest zaaranżowanie zgody na loty przez miejscowego operatora turystycznego, ale także wtedy trzeba liczyć się z niedogodnościami. Otóż, zgodnie z informacjami w sieci, każdy lot zaaprobowany przez CARC musi odbywać się w asyście „urzędnika” (najprawdopodobniej policjanta), którego trzeba odpowiednio opłacić. Stawek nie znam (podobno są kosmiczne), ale na tym etapie researchu zrezygnowałem z zabierania drona do Jordanii. Wydaje mi się, że taka postawa jest dość powszechna. Podczas 12 dni pobytu w Jordanii na niebie nie widziałem ani jednej maszyny – nawet w rejonach wręcz błagających o zdjęcie z powietrza (Petra, Wadi Rum czy Dżarasz). Najprościej mówiąc – drona do Jordanii zabrać możecie, ale robicie to na własne ryzyko. Ja nie polecam.

KAMBODŻA

Kambodża - flaga

Źródło: Wikipedia

Kambodża

W telegraficznym skrócie:  Bez problemu

Wyciąg najważniejszych przepisów: Na ten moment w Kambodży nie obowiązują żadne skonkretyzowane przepisy odnośnie bezzałogowców, poza tymi, które obejmują stolicę kraju – Phnom Penh – oraz rejon świątyń Angkoru (wraz z Siem Reap). W obu tych miejscach obowiązuje bezwzględny zakaz latania bez wcześniejszej zgody odpowiedniego ministerstwa. Plotka głosi, że obszary te zostały objęte zakazem po tym, jak jakiś droniarz nieumyślnie sfilmował królową uprawiającą jogę.

W praktyce: brak przepisów nie oznacza wprawdzie, że możemy latać wszędzie i bez pomyślunku, ale ja osobiście założyłem, że będę śmigał trzymając się zasad zdroworozsądkowych. Z Maviciem byłem w Kambodży zaledwie 3 dni, ale w tym czasie wycisnąłem doszczętnie jedną baterię nad Jedwabną Wyspą na północ od Phnom Penh i nie doświadczyłem najmniejszych problemów. Zakładam, że w innych rejonach kraju, pomijając te wspomniane wyżej, jest podobnie.

MALEZJA

Malezja - flaga

Źródło: FlagiPanstw.eu

Malezja

W telegraficznym skrócie: Bez problemu

Wyciąg najważniejszych przepisów: Malezja jest jednym z niewielu azjatyckich krajów, który ma kompletnie wywalone na drony – przynajmniej na razie. Poza ogólnymi, zdroworozsądkowymi przepisami (zakaz latania w pobliżu lotnisk, maksymalna wysokość na poziomie 120 metrów, stały kontakt wzrokowy), niekomercyjni piloci maszyn bezzałogowych mogą latać praktycznie wszędzie, włączając w to miasta czy atrakcje turystyczne, które nie są oznaczone odpowiednimi zakazami. Zgodnie z niektórymi stronami internetowymi, jedynym wyjątkiem jest Putrajaya, czyli nowe centrum administracyjne Malezji, położone na południe od Kuala Lumpur.

W praktyce: w Malezji latałem dronem tylko w jednym miejscu, ale było to miejsce bardzo ludne i popularne – jaskinie Batu na obrzeżach Kuala Lumpur. Start maszyny przeprowadziłem w odległości paru metrów od stanowiska lokalnej policji, która nawet się nie zainteresowała. Wygląda więc na to, że nawet duże atrakcje turystyczne sfilmujecie w Malezji z góry. Podejrzewam, że część kraju leżąca na Borneo również nie stwarza pod tym względem większych problemów, aczkolwiek upewniłbym się wcześniej, jeśli zamiarujecie latać nad obszarami chronionymi (takimi jak parki narodowe).

TAJLANDIA

Tajlandia - flaga

Źródło: FlagiPanstw.eu

Tajlandia

W telegraficznym skrócie:  Trochę zachodu

Wyciąg najważniejszych przepisów: najważniejszym wymogiem prawnym dotyczącym użytkowania dronów (z kamerą lub ważących więcej niż 2,2 kg) w Tajlandii jest obowiązek ich zarejestrowania. W teorii każdy taki dron powinien być zgłoszony na odpowiednim formularzu – znajdziecie go tutaj. Problem polega na tym, że ów formularz każe podać lokalizacje, w których chcemy latać, co może stanowić pewien problem, jeśli chcemy ściśle trzymać się litery tajskiego prawa. Drugą rzeczą jest to, że na rozpatrzenie naszego wniosku musimy dać odpowiedniemu ministerstwu do dwóch miesięcy. Większość z Was zapewne się zgodzi, że na tak długi czas przed wyjazdem czasem nawet jeszcze trudno określić, gdzie będziemy śmigać naszą maszyną. Poza tym, w Tajlandii obowiązuje też garść przepisów typowo praktycznych: bezzałogowcem nie wolno nam latać poza zasięgiem wzroku; w odległości bliższej niż 30 metrów od zgromadzeń ludzkich, zabudowań itp. oraz bliższej niż 9 km od lotnisk i lądowisk; a maksymalna wysokość lotu nie powinna przekraczać… 90 m. Nie jest to zbyt wiele, jeśli zależy nam na ujęciach typu straight-down.

W praktyce: przyznam z lekkim wstydem, że sam nie rejestrowałem swojego Mavica przed lotami w Tajladnii, bo nawet nie wiedziałem, gdzie dokładnie będę na miejscu. Być może miejscówki na formularzu podaje się orientacyjnie, ale… no właśnie – tak naprawdę i tak nie doświadczyłem absolutnie żadnych problemów. W miejscach odludnych raczej nikt nie zwróci na Was uwagi, a lokalizacje, w których lot jest absolutnie zabroniony (jak choćby kompleks archeologiczny w Ayuthai pod Bangkokiem czy Sanktuarium Prawdy w Pattai) są zawsze dodatkowo oznaczone tablicami z zakazem dronowania. Generalnie możecie śmiało założyć, że duże atrakcje turystyczne będą opatrzone takimi właśnie tablicami i tam lepiej bezzałogowca nie zabierać. W ramach ciekawostki dodam, że podczas ostatniej nocy w Bangkoku widziałem Mavica, który wesoło leciał sobie nad tłumami zgromadzonymi nad ulicą Khao San.

Nie znalazłeś tu interesującego Cię kraju? Zajrzyj do tego tekstu, gdzie znajdziesz linki, z których korzystam podczas przygotowywania się do wyjazdów z dronem.

Podobał Ci się ten wpis? Możesz polubić mój blog na Facebooku – często wrzucam tam dodatkowe treści.

REKLAMA:

komentarzy 40

 1. Paweł 16 marca 2018
  • Brewa 18 marca 2018
  • Łukasz 28 stycznia 2019
 2. Nikodem 5 maja 2019
  • Brewa 6 maja 2019
 3. Mateusz 14 lipca 2019
  • Brewa 15 lipca 2019
   • Piotrek 11 sierpnia 2019
   • Brewa 12 sierpnia 2019
   • Sebastian 28 sierpnia 2019
   • Brewa 28 sierpnia 2019
   • Sebastian 28 sierpnia 2019
 4. Tomasz 22 lipca 2019
 5. Tomasz 22 lipca 2019
  • Brewa 23 lipca 2019
 6. Sebastian 28 sierpnia 2019
  • Brewa 28 sierpnia 2019
 7. Sebastian 28 sierpnia 2019
  • Brewa 28 sierpnia 2019
   • Sebastian 28 sierpnia 2019
 8. Karolina 4 września 2019
  • Brewa 5 września 2019
 9. Marianna 14 września 2019
  • Brewa 15 września 2019
 10. Karolina 8 grudnia 2019
  • Brewa 9 grudnia 2019
 11. Raptor 7 stycznia 2020
  • Brewa 7 stycznia 2020
   • Raptor 10 stycznia 2020
 12. Santiago 9 stycznia 2020
  • Brewa 10 stycznia 2020
 13. Santiago 10 stycznia 2020
  • Brewa 10 stycznia 2020
 14. Santiago 10 stycznia 2020
 15. Zanzibar 29 stycznia 2020
  • Brewa 29 stycznia 2020
 16. Pablo 12 lutego 2020
  • Brewa 12 lutego 2020
 17. Jakub Mól 27 lutego 2020

Skomentuj czy coś:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Podobało się? Może zostaniemy w taczu?