Unijny paszport COVIDowy – jak go zdobyć i używać?

Już niebawem rozpoczną się w Polsce pierwsze wakacje „po” pandemii. Ilość zachorowań na karonawirusa spada z dnia na dzień i choć głośno mówi się o tym, że pandemia jeszcze się nie skończyła, to sporo osób myśli już tylko o tym, by wreszcie wyjechać na zasłużony urlop za granicę. Wielu z nich pomoże w tym słynny paszport COVIDowy (czyli Unijny certyfikat COVID). Jak go zdobyć i się nim posługiwać?

Paszport COVIDowy w wersji TL:DR:

Dla kogo: zaszczepieni (przez rok), ozdrowieńcy (przez 180 dni) i posiadacze negatywnego wyniku testu PR (przez 48 godzin);
Od kiedy: od 1 lipca 2021 roku (wcześniej tylko w Polsce);
Co daje: możliwość poruszania się po Unii Europejskiej (a także po Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) bez przymusu stosowania się do procedur epidemiologicznych;
Jak zdobyć: zainstalować aplikację mObywatel i pobrać odpowiedni moduł, ewentualnie ściągnąć PDF z Internetowego Konta Pacjenta lub poprosić o dokument w punkcie szczepień lub innej placówce medycznej.

Dla kogo paszport COVIDowy?

Paszportem COVIDowym będą mogły posługiwać się trzy kategorie osób:

  1. Zaszczepieni: przez rok od 2 tygodnia po przyjęciu finalnej dawki;
  2. Ozdrowieńcy: przez 180 dni po 11 dniach od pozytywnego testu;
  3. Posiadacze negatywnego wyniku testu PCR: przez 48 godzin od otrzymania wyniku testu.

Nietrudno dostrzec, że najdłużej nowym dokumentem będą mogli machać zaszczepieni, w tym między innymi my.

Paszport COVIDowy – od kiedy działa?

Ważną informacją jest to, że nowy dokument unijny (bo nim w istocie jest paszport COVIDowy) będzie „aktywny” dopiero od 1 lipca 2021 roku. To wtedy zaczynają działać właściwe przepisy europejskie, do których tym razem Polska zdążyła przystosować się na czas.

Sam dokument – w formie specjalnego kodu QR (którego instytucja wreszcie się do czegoś przyda) uzyskamy wcześniej, ale do końca czerwca będziemy mogli posługiwać się nim wyłącznie w Polsce, co też ma swoje plusy. Już teraz wielu organizatorów koncertów czy właścicieli klubów deklaruje, że niektóre imprezy będą organizowane wyłącznie dla osób zaszczepionych lub posiadających omawiany dokument.

Co da nam paszport COVIDowy?

Od wspomnianej wyżej daty osoba posiadająca paszport COVIDowy będzie mogła legitymować się nim na przejściach granicznych, a co za tym idzie – przekraczać granice bez dodatkowych testów, kwarantanny i innych niewygodnych formalności.

Tyle w teorii, bo – jak wiemy – w praktyce może być różnie. System może się zawieszać, internet może być słaby itp. Niemniej, posiadając nowy dokument powinniśmy bez przeszkód podróżować po Unii Europejskiej (a w przyszłości może nawet po całym świecie) bez strachu o to, że gdzieś nie zostaniemy wpuszczeni. Mimo to, przed zaplanowanym wyjazdem zawsze warto sprawdzić, czy dany kraj unijny nie wprowadził jakiś obostrzeń własnych.

Przypomnimy również, że nie wszystkie kraje europejskie są członkami Unii. Warto o tym pamiętać przy wyjeździe na Bałkany czy do Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony, dokument będzie respektowany również przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię.

Jak zdobyć paszport COVIDowy?

Najprostszym sposobem zyskania dostępu do naszego paszportu COVID-owego będzie zainstalowanie aplikacji mObywatel. Po weryfikacji naszej tożsamości, możemy dodać w niej odpowiedni moduł, który na życzenie wyświetli odpowiedni kod QR… O ile – oczywiście – jesteśmy do tego uprawnieni. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, ten kod ma automatycznie zyskać rangę właściwego dokumentu z dniem 1 lipca 2021 i na razie wszystko wskazuje na to, że tak będzie. Plusem kodu QR z tej aplikacji jest to, że w każdej chwili możemy samodzielnie sprawdzić jego ważność, co jest istotne zwłaszcza dla osób jeszcze niezaszczepionych.

Jeżeli nie chcemy instalować mObywatela, to nasz kod QR pobierzemy również online z Internetowego Konta Pacjenta. Pobrany plik PDF możemy wydrukować i nosić przy sobie, jak również okazywać za pomocą urządzenia mobilnego. Tu plusem jest brak wymogu połączenia z internetem.

Wreszcie, odpowiedni dokument możemy uzyskać w punkcie szczepień czy u większości pracowników służby zdrowia, ale do tego trzeba już ruszyć dupę z domu.


Nie musimy chyba dodawać, że bardzo polecamy jak najszybsze zaszczepienie się na COVID-19 i uzyskanie właściwego dokumentu. My swój zamierzamy przetestować już za około miesiąc.

Dodaj komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Podobało się? Może zostaniemy w taczu?